Přejít na obsah

Jiří Langmajer jako Kouba: Jak se dostal k roli a proč mu vojna přišla jako dovolená?

2. 4. 2025  |  Novinky
copak_je_to_za_vojaka

Legendární česká komedie Copak je to za vojáka baví diváky už desítky let. Příběh mladého průzkumníka Kouby a jeho vojenských eskapád je plný humoru i nečekaných momentů z natáčení. Tady je 5 nejzajímavějších!

 

  1. Langmajerova první velká role
    Jiří Langmajer získal roli Kouby téměř náhodou. Když přišel na schůzku s režisérem Petrem Tučkem, ten na něj jen ukázal prstem a řekl: „Ty to budeš.“ Tak se dostal ke své první hlavní filmové roli.
  2. Autentické prvky z vojenského výcviku
    Film vychází z reálných vojenských zkušeností. Například skok z okna, který ve filmu provádí Kouba, se údajně inspiroval skutečnou událostí. Stejně tak byla věrohodná i vojenská výstroj, výcvik přežití a dokonce i konzumace slepic, ryb, hadů nebo čajů z jehličí.
  3. Skromný honorář
    Za hlavní roli v tomto dnes už kultovním filmu dostal Jiří Langmajer 7 500 Kčs.
  4. Vojna na zkoušku
    Zatímco ve filmu už měl vojenský výcvik za sebou, ve skutečnosti šel Langmajer na vojnu až dva roky po natáčení. Jak později přiznal, díky natáčení měl vojenskou službu spíš jako „fajn pobyt“.
  5. Kečupové a vrtule
    Průzkumáci, dnes známí jako paragáni, si vysloužili přezdívku „kečupové“ kvůli svým červeným baretům. Mezi nimi a běžnými jednotkami panovala rivalita, která vedla až k pokusům o krádeže baretů. Dalším slangovým označením pro paragány byla „vrtule“ – ve filmu ho použil i Daniel Landa v roli desátníka.

Chceš si připomenout tuto kultovní komedii? Pusť si ji v neděli 6. 4. na kanále Nova na Pecka.TV.