Přejít na obsah

Co určitě nevíš o filmovém megahitu Pán prstenů: Dvě věže

6. 6. 2025  |  Novinky
pan_prstenu

Jsi určitě znalec Tolkienova díla a tak nepochybně víš, kde byl Gondor, když padly Západní Úvaly. Ale znáš i tyhle zajímavosti, které jsme pro tebe vyhledali?

Gimli porazil Legolase

Legolas během bitvy počítá své zásahy hlasitě. Nakonec hlásí 42 zabitých a Gimli odpoví se smíchem, že má ještě o jeden zásah víc. V knize tento duel dopadne také vítězstvím trpaslíka, ale počty u obou bojovníků jsou o 1 zásah nižší. Ve filmu se tato scéna objevila pouze v prodloužených verzích.

Utržená vlajka, která přistane před blížící se trojici
Scéna nebyla původně ve scénáři. Vlajka se utrhla skutečně náhodou během natáčení kvůli silnému větru na Novém Zélandu. Filmaři tuto neplánovanou situaci zachytili a Peter Jackson se rozhodl ji ponechat ve filmu. Technicky šlo o dokonalý zásah. Vlajka přistává těsně před trojicí jezdců, v ideálním záběru. Tato souhra náhody a kamery vznikla bez digitálního zásahu.

Bitva o Helmův žlebse natáčela 4 měsíce
Noční natáčení ve studených a deštivých podmínkách probíhalo téměř čtyři měsíce v kuse. Štáb a herci tomu říkali „Helm’s Deeping“ a mnozí z toho málem ztratili rozum. Výsledek byl ale tak epický, že i tvůrci „Hry o trůny“ se otevřeně přiznali, že se u natáčení inspirovali strukturou a kamerovou prací právě z Dvou věží. Bitvu o Helmův žleb zároveň režíroval samostatně Peter Jackson bez druhého štábu a osobně dohlížel na každou minutu této scény.

Andy Serkis dostal roli díky zvukům chřipky
Serkis v konkurzu vydával zvuky, jak by zněl Glum s těžkou bronchitidou. Jackson byl tak nadšen, že ho nejen obsadil jako dabéra, ale nechal ho hrát Gluma celým tělem. Postava natočená pomocí motion capture byla zároveň první, která takto realisticky interagovala s reálnými herci a změnila standardy digitálního herectví.

Brad Dourif (Gríma Červivec) si nechal vytrhat obočí
Aby vypadal jako hadovitý manipulátor, skutečně si nechal vytrhat obočí. A trvalo mu téměř rok, než znovu dorostla.

John Rhys-Davies měl silné alergie na svůj trpasličí make-up
Po každém dni v masce měl oteklé a podrážděné oči, a kvůli tomu nemohl hrát v určitých dnech. Ve scénách s enty tak v mezičase daboval Stromovouse, zatímco jeho dublér, Brett Beatie, hrál Gimliho. Sám Rhys-Davies se nechal slyšet, že po dotočení poslední scény ze sebe strhal kostým a s obrovskou úlevou ho spálil.
Město Edoras bylo postaveno na skutečné hoře
Celé město Edoras bylo reálně postavené na Novém Zélandu na hoře Mt. Sunday, včetně paláce Meduseld. Po natáčení bylo vše rozebráno, oblast byla vrácena do původního stavu.

Sauron měl původně znovu fyzicky vystoupit
V raných verzích scénáře měl Sauron v závěru vystoupit jako fyzická postava proti Aragornovi. Tento nápad byl později zcela vyškrtnut jako příliš přitažený za vlasy.

Sleduj druhý díl filmového megahitu v sobotu 7. 6. od 20:00 na kanále Nova Cinema na Pecka.TV. A pokud zrovna nebudeš doma, pohodlně si ji pusť zpětně až 7 dní v našem archivu.